Google
 

Pazartesi, Ocak 02, 2006

Bahceden Kis Manzaralari...

02/01/2006

Sibirya üzerinde oluşmaya başlayan soğuk hava dalgası 800 kilometre yarıçapında bir bölgeyi etkisi altına aldı. Termometreler eksi 57’yi gösterdi. Kütle güneye hareket etti.
Sibirya üzerinde oluşmaya başlayan 800 kilometre yarıçaplı soğuk hava cephesi, 100 yıldan bu yana görülmemiş soğukları da beraberinde getiriyor. Önümüzdeki haftadan itibaren önce Rusya’nın güney bölgesini etkileyecek olan soğuk hava, 20 Ocak’tan itibaren Türkiye’yi de etkisi altına alacak. Sibirya’nın Novosibirsk kentinde termometreler, şimdiden eksi 42 dereceyi gösteriyor.

RUSYA’nın uçsuz bucaksız Sibirya bölgesi üzerinde üç günden beri oluşmaya devam eden 800 km yarıçaplı soğuk hava cephesi, önümüzdeki hafta batı ve güneybatı istikametinde hareket etmeye başlayarak ilk önce Rusya’nın güney bölgesini etkileycek, ardından Türkiye’yi de kapsayacak şekilde güneye inecek.

Rusya Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre son günlerde Ural Dağları’ndan Japonya kıyılarına kadar tek parça halindeki soğuk hava cephesi, 100 yıldan bu yana görülmemiş soğuklara neden oluyor. Novosibirsk şehrinde termometre eksi 42 dereceyi gösterirken, Tomsk kasabasında önceki gece termometreler eksi 57 dereceye dayandı.

Soğuk hava cephesi hafta sonundan itibaren güneybatı istikametinde harekete başlıyor. Salı gününden itibaren Moskova’ya eksi 30 derecelik soğukları getirecek cephenin, 20-22 Ocak tarihlerine doğru Karadeniz bölgesini tamamen etkisi altına alması bekleniyor.Alinti: Habertürk.Bu arada bugün bütün almanya kara ve soguga teslim oldu... Bazi bölgelerde isi eksi 34 dereye kadar indi. Allah disarida yasayan, evsiz olanlarin yardimcisi olsun...

Hiç yorum yok: